Konkurs ortograficzny PDF Drukuj Email
poniedziałek, 09 maja 2011 08:54

Ortografia polska sprawia wiele kłopotów. Nauka poprawnej pisowni jest nużąca i łatwo się do niej zniechęcić. Wiedział o tym Stanisław Lem  i aby swojego siostrzeńca Michasia do niej nie zrazić, dyktował mu  teksty nieco przewrotne np: „Królem zwierząt jest tchórz, także śmierdzielem zwany. Żadnemu zwierzęciu w dżungli nie ustępuje z drogi, lecz widząc przeciwnika, bohatersko tył nadstawia, na muszkę bierze i razi. Stare słonie tak są wrażliwe na śmierdziela, że go błagają na klęczkach, aby przestał. Pyton oraz boa dusiciel smród dobrze znoszą, ponieważ na widok cuchnącego króla puszczy nosy sobie zatykają winniczkami.”

W  naszej szkole mamy wielu uczniów, którzy ortografię znają i lubią.  3 grudnia odbył się konkurs ortograficzny. Mistrzem Polskiej Ortografii  została Dominika Śmietanka z klasy VI. Zaszczytne miano Wicemistrza Polskiej Ortografii przypadło Natalii Wiśniewskiej z klasy IV b.